Turcorn Adayları Tanıtım Toplantısı Yapıldı

Okuma Süresi

8 Dakika

Kaynak

Yayınlanma Tarihi

26 Mart 2024

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Milli Teknoloji Hamlesi’nin bir parçası olarak başlatılan Turcorn 100 programıyla hızlı büyüme potansiyeline sahip teknoloji girişimlerinin küresel pazarlara açılmasını hedefliyor. Bu hedef doğrultusunda programa seçilen ilk 15 Turcorn adayı, Sayın Bakanımız Mehmet Fatih Kacır’ın katılımıyla İstanbul Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde 5 Mart 2024 tarihinde gerçekleştirilen Turcorn Adayları Tanıtım Toplantısı’nda kamuoyuyla paylaşıldı. Toplantıda Program kapsamında sunulacak ayrıcalıklarla Bakan Kacır, girişimcilik ekosistemine çağrıda bulunarak, teknoloji tabanlı girişimlere destek vermeye devam edeceklerini belirtti. Toplantıda, Turcorn 100 Programının Türkiye’nin teknoloji girişimcilik ekosistemini güçlendirmeye yönelik atılmış önemli bir adım olduğu vurgulandı.

Bakan Kacır, konuşması sonrası seçilen 15 Turcorn adayına plaketlerini takdim etti.

Program kapsamında açıklanan 15 Turcorn adayı arasında mobil oyun geliştirme, sağlık hizmetleri, bulut bilişim, finansal hizmetler ve siber güvenlik gibi çeşitli sektörlerden girişimler yer alıyor. İşte Turcorn 100 Programına kabul alan ilk 15 girişim:

ACE ACAMEDY

2019 yılında kurulan Ace Academy, mobil oyunlar geliştirmektedir. Mobil oyun geliştirme konusunda uzman bir ekip kurarak herkesin keyifle oynayacağı kaliteli oyunlar tasarlayıp geliştiren Ace Academy, 100 ülkede faaliyet göstermektedir.

2021 yılından bu yana 4,4 milyon kullanıcıya ulaşan Fiona’s Farm oyunuyla adından oldukça söz ettiren Ace, pazarda birebir örneği bulunmayan türde, farklı oyun türlerini birleştiren özgün bir Puzzle oyunu üretmesi ve her yaştan kullanıcıya hitap edebilecek nitelikte oyunlar geliştirmesi ile bilinmektedir.

Firma web sitesi: https://ace.games/

ALBERT SAĞLIK HİZMETLERİ

Firma, kronik hastalıklar için kişiselleştirilmiş, ulaşılabilir, etkili ve kolay hastalık yönetimi sunabilen yapay zeka tabanlı bir kronik hastalık yönetimi platformu geliştirmiştir Kronik hastalık tedavi uyumu sorununa sağlık sistemindeki tüm paydaşlar için değerli, etkili ve ulaşılabilir bir çözüm sunmaktadır. İlaç şirketleri, sigorta şirketleri ve hastane grupları için hastalıklara özel tedavi yönetim programları geliştirmekte ve geliştirilen programlarla hastaların tedavi uyumunu artırmalarına yardımcı olmaktadır. Albert kapsamlı bir tedavi yönetim platformu olmanın yanı sıra hastaların her an her yerde danışabileceği bir yardımcı görevi görmektedir.

Firma web sitesi: https://albert.health/tr

APPS MEDYA TEKNOLOJİLERİ

2016 yılında Ankara’da kurulan firma bilgi ve iletişim teknolojileri alanında Mobil Reklam ve Pazarlama Hizmetleri yazılımları sunmaktadır. App Samurai ürün merkezli bir şirket olup adını aldığı mobil kullanıcı edinme platformu olan AppSamurai ve ilk mobil kullanıcı edinme platformu olan Storyly ürünlerinin sahibidir.  Girişim Amerika, Avrupa, Türkiye, Asya Pasifik ülkeleri, Latin Amerika ülkeleri, Orta Doğu ve Kuzey Afrika Ülkelerinde faaliyet göstermektedir. Firmanın sunmuş olduğu iki farklı ürünü mevcuttur:

  • AppSamurai: Mobil uygulamaların ve oyunların kullanıcı edinmek için reklam bütçelerini hedefledikleri ülkelerde en verimli şekilde kullanılmasını sağlayan bir platformdur.
  • Storyly: Mobil uygulama ve internet sitelerinde kullanıcıların etkileşimini, kullanım sürelerini ve kullanım alanlarını arttıran bir gömülü yazılım ürünüdür.

 Firma web sitesi: https://appsamurai.com/

AVCR BİLGİ TEKNOLOJİLERİ (PİXERY)

Girişimin temel motivasyonu mobil video teknolojilerinin maksimum ölçüde optimize etmeyi planlayan, fotoğraf & video kategorisinde gelişmiş altyapısıyla hizmet veren mobil uygulamalardır. Firma, teknik inovasyonlara öncelik vermekte ve kaynağının büyük bir kısmını Ar-Ge çalışmaları için aktif olarak kullanmaktadır. Funimate ve Pixery isimli önemli 2 adet uygulaması mevcuttur.

Firma web sitesi: https://www.pixerylabs.com/

COLENDİ YAPAY ZEKA VE BÜYÜK VERİ TEKNOLOJİ HİZMETLERİ

Colendi, tüketicileri, şirketleri ve finans kurumlarını bir araya getirerek bankacılık servislerini demokratize eden bir finansal hizmetler platformudur. 18 milyondan fazla kullanıcısının şimdi al sonra öde ile hızlı ve kolay krediye ulaşmasını, finansal okuryazarlık düzeyini artırarak da Colendi mikro yatırım platformları aracılığı ile birikim yapabilmesini sağlamaktadır. Firma, kitlelere ulaşan, finansal olmayan platformlardaki gömülü hizmet modelini finansal servislerle buluşturmaktadır.

Colendi’nin tek çatı altında topladığı SPK Aracı Kurum Lisansı, E-Para Lisansı, SEDDK Aracı Kurum Lisansı ve Avrupa’da Menkul Kıymet Saklama Lisansı gibi izinleri, platformlar için çoklu hizmetler verme yolunda Colendi’yi çekim merkezi haline getirmiştir.

Firma web sitesi: https://www.colendi.com/

ENQURA BİLGİ TEKNOLOJİLERİ

Enqura 5 ürünü (EnQualify, EnSecure, EnNovate, EnWallet, EnConnect) ile dijital müşteri deneyimi oluşturmak isteyen finansal kuruluşun sahaya erişim süresini kısaltacak yüksek güvenlik ve regülasyonlara uygun bir teknoloji geliştirmektedir. Firma, yapay zeka ve blockchain teknolojileri ile desteklenen ürünleriyle dijital kimlik doğrulamadan, dijital servis ve kanallara kadar uçtan uca çözüm sağlayarak finansal kuruluşun geçmiş deneyimi ve mevcut teknolojisi ne olursa olsun en üst seviyeden müşterilerine dijital deneyim yaşatacakları lider seviyeye hızlıca eriştirmeyi başarmaktadır. Dünya çapında bilinen bir teknoloji sağlayıcısı olma hedefiyle Enqura, Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Amerika’daki müşteri tabanını genişletmektedir.

Firma web sitesi: https://www.enqura.com/

FAZLA GIDA

Fazla’nın ana misyonu atık nedeniyle oluşan karbon emisyonunu azaltabilmek için bütünsel teknolojilerin geliştirilmesidir. ‘Kaynağında Azaltım’ önergesi doğrultusunda geliştirilen çözümler arasında Fazla Market, Akıllı Tartı Sistemi, Fazla İyi Uygulaması ve Sürdürülebilirlik Danışmanlığı bulunmaktadır. Fazla’nın ürünleri hem gıda sistemlerinin farklı aşamalarına hem de farklı sektörlerin tedarik zincirlerine odaklanan bütünsel teknolojiler geliştirmektedir. Geliştirilen teknolojiler sayesinde gıdaya ek olarak tekstil, ambalaj, temizlik ürünleri gibi farklı sektörlerde de faaliyetler gösterilmektedir.

Firma web sitesi: https://fazla.com/

ICT BULUT BİLİŞİM (BULUTİSTAN)

2015 yılında kurulan Bulutistan, regülasyonlara uyumlu yerel veri merkezlerinden yenilikçi Bulut bilişim servisleri sunmaktadır. Equinix Küresel Bağlantı (Cloud Exchange) Ağı’na Türkiye’den entegre ilk şirket olarak bilişim hizmet ihracatını arttırmaya odaklanmış bir bulut bilişim operatörü olarak katma değerli bulut hizmetleri vermektedir.

SAP Cloud çözümlerinde derinlemesine uzmanlığa sahip olan firma, Türkiye ve Avrupa çapındaki kuruluşlara yüksek performanslı, yüksek düzeyde erişilebilir ve yönetilen SAP hizmetleri sunmaktadır.

Firma web sitesi: https://bulutistan.com/

MACELLAN BİLİŞİM DANIŞMANLIK

2014 yılında kurulan Macellan bir girişim stüdyosu olarak faaliyet göstermektedir. Ürünlerinden biri olan Macellan SuperApp; kafe-restoran, Espor, eğlence parkı, festival, üniversite, belediye gibi farklı alanlarda hizmet veren onlarca markanın kampanyalarını ve sadakat programlarını bir arada sunan avantajlı bir pazar yeridir. B2B firmalara dijital cüzdan, kampanya, CRM, QR ile ödeme altyapısı sunarken, B2C müşterilerin tek bir App üzerinden çok sayıda firmanın cüzdanına ulaşmasını sağlamakla birlikte nakit ve kredi kartından daha avantajlı ödeme yapma imkânı sunmaktadır.

Firma web sitesi: https://macellan.net/tr

PİCUS BİLİŞİM GÜVENLİK

Picus, tüm siber savunma katmanlarında siber saldırıları önlemek ve tespit etmek için yapılan hazırlıklara yönelik uçtan uca görünürlüğü sağlamak ve zafiyetlerin kolaylıkla önlenebilmesini sağlayabilmek için yenilikçi güvenlik doğrulama çözümü geliştirmektedir.

Picus Platformu sunduğu kapsamlı ve kullanımı kolay çözümle, yeni nesil güvenlik duvarları (NGFW), web uygulaması güvenlik duvarları (WAF), güvenli web ve e-posta ağ geçitleri (SWG ve SEG), izinsiz giriş önleme sistemleri (IPS) ve veri kaybını önleme (DLP) gibi mevcut güvenlik kontrollerinin sürekli olarak doğrulanmasını sağlamaktadır.

Firma web sitesi: https://www.picussecurity.com/

RS ARAŞTIRMA GELİŞTİRME

Firma kansere karşı yenilikçi tedaviler geliştirmeye yönelik adımları atmak üzere kurulmuş bir biyoteknoloji girişimidir. Hedefli kemoterapiyi mümkün kılan akıllı nano ilaçlar keşfetmekte ve geliştirmektedir. Onkolojik ilaç üretimine ilişkin GMP sertifikası 2021 yılında alınmıştır. RS Research, klinik araştırmalara yönelik kendi üretimini kendi yapabilecek altyapı yatırımlarına devam etmektedir. Ar-Ge faaliyetleri kapsamında güçlü bir akademi-sanayi iş birliği örneği yaratarak Boğaziçi Üniversitesi altyapısından da faydalanılmaktadır.

Firmanın kurucularından Prof. Dr. Rana Sanyal bugüne kadar birçok ödüle layık görülmüştür. ISIF’22 Uluslararası Buluş Fuarı Grand Prix Ödülü’nü almış olup Cartier Women’s Initiative Programı’nın “2021 Bilim & Teknoloji Öncüsü” kategorisinde yer alan üç kadından biri seçilmiştir. Son olarak 2024 yılında Avrupa Yenilik Konseyi (EIC) tarafından Avrupa Yenilik ve Teknoloji Enstitüsü (EIT) ile iş birliğinde organize edilen, Avrupa Kadın Yenilikçiler Ödülü’nü kazanmıştır.

Firma web sitesi: https://rsresearch.net/

TECHSIGN BİLGİ TEKNOLOJİLERİ

2017 yılında 5 ortakla kurulan Techsign, firmalara dijitalleşme yolculuğunda eşlik edecek kullanımı kolay ve güvenli ürünler tasarlamaktadır. Kurulduğu günden bu yana ihtiyaç duyduğu tüm teknolojileri kendisi üreten firma, TechSign Dijital kimlik doğrulama çözümleri ile; finans, sigorta, kamu hizmetleri, sağlık gibi birçok sektörde güvenli kimlik doğrulama süreçleri gerçekleştirmektedir. Firmanın Ar-Ge ve geliştirme süreçleri tamamlanan yapay zeka destekli çözümleri şunlardır:

  • Video görüntüsündeki kimlik kartını tespit etme, kimlik kartının güvenlik ögelerini doğrulama(Hologram, Giyos, gizli ögeler), kimlik kartının üzerindeki bilgilerin okunması (OCR), kimlik kartının çipindeki bilgilerin okunması ve doğrulanması(NFC)
  • Video görüntüsündeki yüz görüntüsünü yakalama, kimlikteki yüz resmi ile videodaki yüzün doğrulanması (Face verification)
  • Video canlılık doğrulama, videodaki yüzün gerçek zamanlı olduğunun tespiti, aktif ve pasif canlılık kontrolleri, sahtecilik kontrolleri (Maske, Deepfake)
  • Kimlik kontrolü yapılmış ve doğrulanmış kişiler ile dijital ortamda sözleşme imzalanması, el ürünü dijital biyometrik imza

Firma web sitesi: https://www.techsign.com.tr/tr/anasayfa

VİSPERA BİLGİ TEKNOLOJİLERİ

Vispera görüntü işleme, makina öğrenmesi teknolojilerini kullanarak perakende alanında (giyim perakendesi hariç) saha işlemlerinin mükemmelleştirilmesi konusunda çözümler sunmaktadır. İş modeli SaaS (software as a service) modeline dayanmaktadır.

Firma kendi geliştirdiği yapay zeka tabanlı görüntü tanıma teknolojisi sayesinde sektörde halihazırda kullanılan geleneksel yöntemlerden çok daha hızlı, güvenilir ve maliyet avantajlı perakende çözümleri sunmaktadır. Firma bu teknolojileri sayesinde mağazada çekilen raf fotoğraflarından yola çıkarak raftaki ürünleri pozisyonları ve adetleriyle birlikte tanımaktadır. Bu sayede raftaki ürün bulunurluğunu, önyüz sayısını, rakiplere göre raf payını ve planogram olarak adlandırılan raf diziliminin doğruluğunu kontrol ederek detaylı raporlar üretmektedir. Bu fotoğraflardan yola çıkarak sunulan aksiyona dönüştürülebilir bilgiler sayesinde tüm perakende kanallarında performans boşlukları saptanabilmekte, geleceğe yönelik stratejilerin kurgulanmasında öngörüler sunabilmekte ve mağaza içi gelir artışına olanak sağlayacak fırsatları belirleyebilmektedir.

Firma web sitesi: https://vispera.co/

VRLAB ACADEMY

VRLab Academy, sanal gerçeklik ve WebGL teknolojisi ile zamandan ve mekandan bağımsız olarak kişilerin laboratuvar deneylerine erişim sağlamasını amaçlamaktadır. Firma, eğitim ve öğretimde 21. yüzyıl beceri ve yetkinliklerini destekleyen öğretim araçları geliştirerek, dünyanın dört bir yanındaki eğitimcilerin karşılaştığı zorlukları çözmektedir. VRLab Academy, yaratıcı sanal gerçeklik uygulamaları ile lise ve üniversite seviyesinde fen eğitimi alanı başta olmak üzere çeşitli proje alanlarında eğitim teknoloji desteği ile bilimsel ve teknolojik gelişme sağlamaktadır.

Firma web sitesi: https://www.vrlabacademy.com/

WASK BİLGİ TEKNOLOJİLERİ

WASK, dijital reklam verenlerin Facebook, İnstagram ve Google reklamlarını tek yerden daha kolay ve efektif yönetmelerini sağlayan bir SaaS üründür. Temelde bir reklam verenin daha başarılı reklam yönetimi yapabilmesi adına reklam tasarımı, reklam yayını, reklam optimizasyonu ve reklam otomasyonu konularında çözümler geliştirmektedir.

WASK sunduğu ürünü ile reklam verenlerin hiçbir teknik bilgiye ihtiyaç duymadan veriye dayalı reklam yönetimi yapabilmeleri ve reklamlarının performans sonuçlarını artırabilmeleri için otomatik optimizasyonlar yapabilmeleri konularında yardımcı olmaktadır. Ek olarak reklam görselleri tasarlayarak tek yerden birden fazla kanala reklam yayınlayabilmeleri, reklam yayınlayacakları potansiyel müşteri hedef kitlelerini otomatik olarak bulabilmeleri, sektörde bulunan rakiplerinin dijital reklam çalışmalarını takip edebilmeleri konularında çözümler sunmaktadır.

Firma web sitesi: https://www.wask.co/

Ulusal Teknoloji Girişimciliği Stratejisi

Okuma Süresi

3 Dakika

Yayınlanma Tarihi

1 Mart 2023

“Milli Teknoloji – Güçlü Sanayi” yaklaşımıyla ortaya koyulan 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi’nin 5 bileşeninden birini “Girişimcilik” teşkil ediyor. “Teknoloji Girişimciliği” de ülke kalkınmasının ve Milli Teknoloji Hamlesi’nin önemli bileşenleri arasında yer alıyor. Bu bağlamda teknoloji girişimciliğin ülkemizdeki gelişim hızının artırılması, girişimcilik ekosisteminin gelişmeye açık yönlerinin tespiti ve bu yönleri stratejik hedefler doğrultusunda güçlendirerek küresel boyutta lider bir teknoloji girişimciliği ekosistemi inşa etmek amacıyla oluşturulan “Ulusal Teknoloji Girişimciliği Stratejisi” 27 Ekim 2022 tarihinde yayınlandı. Bu yol gösterici belge, ekosistem paydaşlarının aktif katkısı ile ortaya koyuldu.

Türkiye’de teknoloji girişimciliği ekosisteminin gelişimini hedefleyen bu inisiyatifin hedeflerini, önceliklerini ve stratejilerini belirleyen doküman, “Teknogirişim[1] Stratejisi” olarak adlandırılıyor. Bu Strateji, uluslararası arenada yüksek rekabet gücüne sahip bir teknoloji girişimciliği ekosistemi oluşturmayı ve ülkemizi teknoloji girişimleri için bir çekim merkezi konumuna getirmeyi amaçlıyor. Bu çerçevede katılımcı bir süreç takip edilerek hazırlanan, ekosistemin tüm paydaşlarını kapsayan, uluslararası oyuncuları yakından takip eden, farklılık ve üstünlükleri analiz ederek politikalar geliştiren kapsayıcı bir doküman niteliğinde var olarak girişimcilere yol gösteriyor.

Teknogirişim Stratejisi ortaya koyduğu 9 hedef doğrultusunda ilgili eylemleri hayata geçirmeyi planlıyor. Bu kapsamda, 2025 yılına kadar; ülkemizde melek yatırımcı sayısının 5 bine çıkarılması, kitle fonlama faaliyetlerinin 2,5 milyar TL hacme erişmesi, dünyanın en gelişmiş ilk 20 ekosistemi içerisinde yer alınması, girişimcilik ekosistemine 5 milyar TL tutarında kamu desteğinin aktarılması ve girişimcilik ekosistemimizden 15 Turcorn[2] ve 5 Decacorn’un çıkması hedefleniyor. 2030 yılına kadar ise girişim ekosistemimizin dünyanın en gelişmiş ilk 10 girişimcilik ekosisteminde yer alması, İstanbul’un girişimcilikte dünyanın ilk 20 merkezinden biri haline getirilmesi ve teknogirişim sayısının 100 bin seviyesine ulaştırılması hedefleniyor.

Strateji, etki potansiyelini dikkate alarak dört temel boyutu özel olarak odağına alıyor. Buna göre Fırsat Eşitliği, Sürdürülebilir Yaşam, Gençlerin Geleceğine Yatırım ve Odak Gelişim Alanları boyutlarında etki üretilmesi temel amaç olarak görülüyor ve Stratejinin bu renklerini, toplumsal hayata ve ülke ekonomisine azami ölçüde yansıtması bekleniyor.

Strateji ile ülkemiz teknoloji girişimciliği ekosistemi kapsamlı bir şekilde ele alınarak bir yol haritası ortaya koyulurken, 30 strateji doğrultusunda oluşturulan 90 eylem ile ekosistemin tüm aktörlerinin etkin rol oynayacağı bir plan sunuluyor (bkz. Teknogirişim’ler için 30 Strateji, https://www.sanayi.gov.tr/medya/duyurular/ulusal-teknoloji-girisimciligi-stratejisi2 , s.44). Strateji belgesinde teknoloji girişimciliği ekosistemi; Erişilebilir Finansal Araçlar, Fırsat Sağlayan Politika, Yetenek ve Teşvik Eden Kültür, Yol Açan ve Öncülük Eden Kapsayıcı Destekler, Girişim Dostu Pazar Koşulları olmak üzere 5 ana başlık altında inceleniyor.

Türkiye’de teknoloji girişimciliği ekosisteminin gelişimini hedefleyen, teknoloji alanında küresel bir iddia ortaya koymak üzere oluşturulan bu Strateji, dünyayı yakından takip eden, farklılık ve üstünlüklerimizi analiz eden, tüm paydaşları dikkate alarak uygun politikalar geliştiren ve uygulayan bir kamu idealini ortaya koyuyor. Bununla birlikte Stratejide tanımlanmış hedeflerin teknoloji girişimciliği ekosistemindeki tüm paydaşların katkı ve katılımı ile gerçekleştirilmesi öngörülüyor. Bu kapsamda Strateji, açık çağrı ile tüm kamu kurumlarını, yatırımcıları, sivil toplum kuruluşlarını, kurumsal firmaları, yerel aktörleri, ekosistem uzmanlarını, girişimcileri, girişimci adaylarını ve diğer tüm paydaşları vizyonuna ve motivasyonuna ortak olmaya; “Gelecek İçin Girişim” inisiyatifine katkı vermeye davet ediyor.

[1] Strateji ile teknik tanım olarak Teknogirişim, teknoloji ve yenilik odaklı faaliyetler yürüten, hızlı büyüme potansiyeline sahip, ölçeklenebilir bir iş fikri olan en fazla 10 yaşındaki bir girişim şirketi olarak tanımlanıyor.

[2] Girişim seviyesinden hızla ölçeklenerek 1 milyar Dolar değerlemeye ulaşan Türk girişim firmalarına “Turcorn” denilmektedir.

Turcorn 100 Programı Lansmanı Yapıldı

Okuma Süresi

2 Dakika

Yayınlanma Tarihi

1 Mart 2023

Girişim seviyesinden hızla ölçeklenerek milyar dolar değerlemeye ulaşan şirketler dünyada unicorn olarak adlandırılıyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 2023 Sanayi ve Teknoloji Strateji Belgesi’nde Türkiye’de yerleşik unicornlar için Turcorn ifadesini kullanıyor. 2019 yılında yayınlanan Sanayi ve Teknoloji Strateji Belgesi’nde 2023 yılına kadar 10 Turcorn’a ulaşılması hedeflenmişti. (bkz. 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi, https://www.sanayi.gov.tr/assets/pdf/SanayiStratejiBelgesi2023.pdf , s.30) 2022 itibariyle Türkiye teknoloji girişimciliği ekosistemi altı Turcorn çıkarmıştır. Bu altı Turcorn sırasıyla Peak Games, Getir, Dream Games, Trendyol, Hepsiburada ve Insider’dır. Turcornlarımız başarılarıyla küresel arenada isimlerinden söz ettirmektedir. Başarılı Türk girişimleri hem ihracatı arttırmakta hem de yabancı yatırımcıların ülkeye yatırım yapmasına katkı sağlamaktadır.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teknoloji girişimciliği ekosistemine yeni Turcornlar kazandırabilmek amacıyla 21 Aralık 2022’de bir lansman yaparak Turcorn 100 Programını başlattı. Turcorn 100 Programı; Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde birçok kurumsal firma, girişim ekosistemi aktörleri ve kamu kuruluşları paydaşlığı ile kamusal değil ulusal olarak hayata geçirilen milli bir vizyonu ifade ediyor. Girişiminin erken aşamasını başarıyla geçmiş, hızlı büyüme potansiyeli taşıyan teknoloji girişimlerinin, daha hızlı ölçeklenmesine ve küresel pazarlara açılmasına destek olan Turcorn 100 ekibi ölçeklenme aşamasındaki teknoloji girişimcilerinin ihtiyaçlarına göre özelleştirilmiş faaliyetler yürütüyor.

Milli Teknoloji Hamlesi’nin  gerçekleştirilmesine katkı sağlayacak teknoloji girişimcileri ile çalışan Turcorn 100 ekibi, Turcorn olma potansiyeli taşıyan belirli sayıdaki girişim ile birebir çalışıyor girişimlerin kısa süre içinde ölçeklenmeleri ve küresel iddialarını gerçekleştirebilmeleri için terzi işi destekler sunuyor. Program ile küresel hedefleri olan ölçeklenme aşamasındaki Turcorn adaylarına ihtiyaçlarına özel destekler sağlanıyor. Girişimlere tanıtım, yol göstericiler, alan bazlı danışmanlık, iş ağlarına ve finansal kaynaklara erişim destekleri sunuluyor. Girişimlere sağlanan imkanların geliştirilmesinde ulusal ve uluslararası kurumsal firmaların program paydaşı olarak katkısı alınıyor. Program kapsamında yer alan 17 paydaş, uzmanlık alanlarında özel destekler sunuyor. Genç profesyonellerden, uzmanlardan ve dünyanın dört bir yanındaki misyonlardan oluşan Turcorn 100 ekibi, Türkiye’den küresele açılacak teknoloji girişimcilerine desteğe hazır.

Bu destekler sayesinde ülkemizde küresel iddiası olan Turcorn adayı girişimler hızlıca ölçeklenebilecek, bu da Türkiye girişim ekosisteminin potansiyelini daha görünür ve cazip kılarak, yabancı yatırım fonlarının Türkiye’ye yatırım yapmasını daha da teşvik edecektir.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanan Turcorn 100 Programı ile ilgili bilgilere turcorn.gov.tr adresinden ulaşıp başvuru sekmesinden de başvuru yapabilirsiniz.

Ulusal Teknoloji Girişimciliği Stratejisi

Okuma Süresi

3 Dakika

Yayınlanma Tarihi

27 Ekim 2022

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, teknoloji girişimciliğinin gelişim hızının artırılarak bu alandaki ekosistemin daha da güçlendirilmesi amacıyla “Ulusal Teknoloji Girişimciliği Stratejisi” konulu genelge yayımladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Resmi Gazete’de yer alan genelgede, Türkiye’de yüksek katma değerli ve kritik teknolojik ürünlerin yerli ve milli imkanlarla geliştirilmesi ve üretilmesiyle ulusal düzeyde teknolojik atılımı hedefleyen ‘Milli Teknoloji Hamlesi’ni gerçekleştirme yolundaki faaliyetlerin ve ilerlemelerin hız kazandığını bildirdi.

Bu süreçte en önemli faaliyet alanlarından birinin ise teknoloji odaklı girişimcilik olduğunu vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Yenilikçi, yüksek katma değerli teknolojik girişimler hızlı büyüme potansiyeli ve küresel pazara açılma kapasiteleri ile ekonomik ve toplumsal değer üretimi sürecinin öncüsü haline gelmiştir. Son dönemde ulusal teknoloji girişimlerinin sergilediği başarılı performans da bu alanın önemini ve ülkemizin sahip olduğu potansiyeli belirginleştirmektedir. Bu itibarla teknoloji girişimciliğinin gelişim hızının artırılarak teknoloji girişimciliği ekosisteminin daha da güçlendirilmesi amacıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından ilgili paydaşlarla iş birliği içinde hazırlanan ‘Ulusal Teknoloji Girişimciliği Stratejisi’ Bakanlığın resmi internet adresinde (www.sanayi.gov.tr) yayımlanacaktır.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ulusal Teknoloji Girişimciliği Stratejisi kapsamında yürütülecek çalışmalarda ihtiyaç duyulacak her türlü destek ve yardımın ilgili kurum ve kuruluşlarca hassasiyetle yerine getirilmesini istedi.

Teknoloji Girişimciliğinin Yol Haritası

Uluslararası arenada yüksek rekabet gücüne sahip bir teknoloji girişimciliği ekosisteminin oluşturulması ve ülkemizin girişimler için bir çekim merkezi konumuna getirilmesi amacıyla hazırlanan teknoloji girişimciliğinin yol haritası niteliğindeki Ulusal Teknoloji Girişimciliği Stratejisi, bu alanda ilk ve en kapsamlı çerçeve metni olma özelliğini taşıyor.

30 Strateji ve 90 Eylem

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile sivil aktörlerin katkı ve katılımıyla hazırlanan Stratejide, teknoloji girişimciliği ekosisteminin dinamiklerini dikkate alan ve ekosistemin tüm aktörlerinin etkin rol almasını gerektiren 30 strateji ve 90 eylem bulunuyor.

Milli Teknoloji Hamlesi Vizyonu

Milli Teknoloji Hamlesi vizyonu ile hazırlanan bu yol gösterici belge, Erişilebilir Finansal Araçlar, Fırsat Sağlayan Politika, Yetenek ve Teşvik Eden Kültür, Yol Açan ve Öncülük Eden Kapsayıcı Destekler, Girişim Dostu Pazar Koşullarına ilişkin stratejileri ortaya koyuyor. Ayrıca sadece ekosistem özelinde bir gelişimi desteklemekle yetinmiyor, ülkenin kalkınması için önem arz eden Fırsat Eşitliği, Sürdürülebilir Yaşam, Gençlerin Geleceğine Yatırım ve Odak Gelişim Alanlarında ilerlemeyi de odağına alıyor.

Girişimcilik Konseyi

Katılımcı bir yaklaşımla hazırlanan stratejinin yine katılımcı bir yaklaşımla izlenip yönetilmesi için Girişimcilik Konseyi oluşturuluyor. Strateji kapsamında kadınların girişimcilikte ve ekonomik alanda, eşit şartlar altında sahip oldukları potansiyeli açığa çıkarmalarını sağlamak amacıyla bir Kadın Girişimciliği İnisiyatifi de başlatılıyor. Ulusal Teknoloji Girişimciliği Stratejisi ekosistemin tüm paydaşlarını bu vizyona ve motivasyona ortak olmaya ve “Gelecek İçin Girişim” inisiyatifine katkı vermeye davet ediyor.

5 Bin Melek Yatırımcı

Ulusal Teknoloji Girişimciliği Stratejisi ile 2025 yılına kadar; 5 bin melek yatırımcı, 2,5 milyar TL kitle fonlaması, dünyanın en gelişmiş 20 ekosistemi arasında yer almak, ekosisteme 5 milyar TL kamu desteği, yıllık 2,5 milyar dolar girişim sermayesi yatırımı ile 15 Turcorn, 5 Decacorn hedefleniyor.

100 Bin TEKNOGİRİŞİM

2030 yılına kadar; dünyanın en gelişmiş ilk 10 ekosistemi arasında yer almak, İstanbul’u girişimcilikte dünyanın ilk 20 merkezinden biri haline getirmek ve 100 bin teknogirişim hedefleniyor.

 

Ulusal Teknoloji Girişimciliği Stratejisi ile ilgili ayrıntılı bilgilere https://www.sanayi.gov.tr/m/d/Lf25YiKe adresinden ulaşabiliyor.

4 Turkish Unicorns on How to Support Digital Transformation and The Start-up Ecosystem

Okuma Süresi

5 Dakika

Yayınlanma Tarihi

12 Ekim 2022
  • Turkey became the 10th country to attract the most investment among European countries over two years and hosts six unicorns.
  • A network of entrepreneurs, start-ups, academics and researchers meet each year for the world’s biggest aviation, space and technology festival, Teknofest.
  • Four unicorns in the space say that unicorns must embrace digital transformation and governments must support the ecosystem and nurture small-medium sized businesses through policy but they must refrain from regulation or favouring traditional offline enterprises.

The 2020s mark an important period for Turkey with its entrepreneurial ecosystem advancing fast.

While global venture investment last year totalled $643 billion, compared to $335 billion in 2020 – marking 92 % growth year over year – a similar success story took place in Turkey, even though not a single unicorn was present in the country until 2020. Today, Turkey hosts six unicorns: Peak Games, Getir, Dream Games, Hepsiburada, Trendyol and Insider. In such a fast-developing investment ecosystem, Turkey became the 10th country to attract the most investment among European countries.

Its national target is to host 10 unicorns by 2023 when Turkey celebrates the 100th anniversary of its establishment as a Republic.

This development of the entrepreneurship ecosystem has happened with intent rather than luck, as Turkey vowed to develop an innovative ecosystem of emerging technologies through its Industry and Technology Strategy Plan for 2023. The country has established a mega technology corridor starting from Istanbul, Kocaeli to Izmir where there is a nationwide network for entrepreneurs, start-ups, academic research centres and development institutes.

The Turkish Technology Team Foundation and the Ministry of Industry and Technology also set up Teknofest. The event holds technology competitions covering 99 different categories, attracting more than 1 million visitors each year, including 150,000 teams and 600,000 participants from high schools, universities and entrepreneurs from 108 different countries.

We asked four prominent unicorns to share their views on the biggest digital transformation for the rest of the decade and how governments can provide support. Here’s what they had to say.

The effect of groundbreaking technologies such as the metaverse, decentralized finance and quantum computing will soon become a more profound part of our lives. Traditional companies aside, today’s unicorns are doomed to be disrupted if they fail to adapt to these emerging technologies. Unicorns must spend the rest of the decade not resisting but embracing the change.

By their nature, unicorns could significantly help tackle the world’s challenges, such as climate change, poverty and inequality. Being part of the way forward will define the rest of the decade for them. Trendyol is Turkey’s leading and one of Europe’s top five e-commerce marketplaces, with more than 30 million shoppers and 230,000 sellers. While creating value for our sellers and customers, we’ll channel our resources to contribute more to sustainable development in Turkey and other countries we operate.

Regarding governmental support, education and labour market policies should be at the centre of the policy roadmap to increase the number of successful start-ups. Formal education structures should be redesigned in line with the human resource needs of technology companies with high-growth potential. Labour market policies should involve introducing flexible work arrangements to labour codes.

Secondly, an effective financing structure to fund innovative companies is essential to spur innovation. Start-ups focusing on basic research such as biotechnology should see funding come predominantly from government research organizations. Tax incentives for angel investors and implementing state-backed venture capital funding programmes are some of the policies governments can implement.

The main transformation that will define the rest of the decade will stand on creating outstanding customer experiences through digitalization. The number of technology companies outside of the United States and China are rising fast, which is creating new startup ecosystems with a lot of potential and opportunities. The increasing number of startups will make B2B companies more prominent. That was the case for Insider.

Insider recently became the first Software Unicorn from Turkey and 9th B2B SaaS in the world. I believe that the main transformation that will define the rest of the decade will stand on creating outstanding customer experiences through digitalization. From all of the case studies and research we’ve seen, the ability to deliver frictionless, consistent customer experiences will define the next decade, because customers are demanding seamless journeys more than ever.

Moreover, the governments need to increase the community support for startups by encouraging investments, creating more job opportunities and fostering a more lucrative environment for entrepreneurs. Embracing the startup culture from the high school level will have a huge impact on boosting the ecosystem.

By the end of the decade, I think more than 90% of the world’s population will be using digital products. Almost everything currently not sold or serviced digitally will be available online, at the touch of a button or through our smart devices.

To nurture these businesses, governments should consider tax incentives, such as waiving most indirect taxes on start-ups until they are profitable or for a specified time. There can also be tax incentives on start-up employees’ income for several years. In the long run, if more start-ups become big businesses, there will be more taxes to collect.

Regulation is also an area I’d consider revisiting. Unless a specific sector needs regulation for environmental or health reasons, it should not be regulated so that new ideas and companies can emerge. Freedom of creativity is essential for progress and too much regulation slows or kills progress.

As start-ups grow and begin to compete with existing established businesses, governments should refrain from siding with existing offline industries.

As we emerge from the COVID-19 pandemic, the rest of the decade will be defined by the long-term economic recovery. Digitalization and the wider adoption of technologies by consumers and businesses in everyday life will be a huge part of that recovery path.

The digital economy will transform businesses by powering economic growth across a wide range of sectors. The growth of the e-commerce sector, accelerated after 2020, is a clear indication that this transformation is already underway. As a household brand in Turkey, Hepsiburada aims to be at the forefront of the digitalization of the Turkish economy, from addressing customers’ everyday needs to empowering the merchants on our platform with the necessary capabilities they need in an increasingly digital future.

Start-ups and small-medium enterprises (SMEs) will be the biggest drivers of growth and innovation in the coming years and governments should continuously prioritize creating the infrastructure and environment for them to flourish. In the e-commerce sector, for instance, it is important to implement policies that nurture SMEs, allowing merchants and entrepreneurs to continue to innovate and drive competition. For growth to be sustainable, opportunities need to be as widely available as possible and governments have a vital role to play in maintaining level playing fields, ensuring fair competition in the industry and making it open to new players and innovations.