bg-hb-logo
Hepsiburada

Kimdir?

Hepsiburada olarak, e-ticaretin köklü, yenilikçi ve öncü firmalarından biriyiz. Müşterilerimizin günlük hayatlarına güvenilir, yenilikçi ve amaç odaklı eşlik etmekte ve ticaretin dijitalleşmesine öncülük ediyoruz. Türkiye’nin Hepsiburada’sı olarak Nasdaq borsasında işlem gören ilk Türk şirketi olmaktan gurur duyuyoruz. Yenilikçi teknoloji odağıyla hareket eden Hepsiburada, ilklerin adresi olma özelliğiyle köklü bir geçmişe sahip. Hepsiburada ekosistemi; son teslimat ve sipariş karşılama hizmetleri veren HepsiJet ve HepsiLojistik; market ürünleri teslimat hizmeti veren Hepsiburada Market; havayolları bilet satışı hizmeti veren Hepsiburada Seyahat; reklam hizmeti veren HepsiAd; ve ödeme hizmetleri veren HepsiPay’den oluşuyor. HepsiGlobal, ithalat operasyonlarının yanı sıra Türkiye merkezli satıcıların yurtdışına satış yapmalarına da imkân sağlıyor. Müşterilerimizin hayatlarını kolaylaştıran hizmetlerimiz sayesinde Türkiye’nin en çok tavsiye edilen e-ticaret şirketiyiz.

Faaliyet Alanı

E-Ticaret

Teknoloji

Değerleme

1 Milyar $ +

Hepsiburada

Çevrimiçi alışveriş platformu Hepsiburada 1998 yılında Hanzade Doğan Boyner tarafından İstanbul’da kurulmuştur. Doğu Avrupa, Orta Doğu, Afrika (EEMEA) ve Rusya’yı kapsayan bölgedeki en büyük e-ticaret şirketlerinden biri kabul edilen Hepsiburada, “Doğunun Amazonu” olarak da bilinmektedir[1].

Türkiye’nin dijitalleşmesinde büyük rol oynayan e ticaret sitesi aylık 2 milyonun üzerinde ürün sevkiyatı ile Türkiye’nin en büyük ve en gelişmiş e-ticaret operasyon altyapısına sahiptir[2]. 2015 yılında büyüyen global piyasalarda yatırımlarıyla bilinen Abraaj Group ‘tan aldığı yatırımla büyüme trendine ivme kazandıran şirket, 2021 yılında büyük teknoloji şirketlerinin hisse senetlerinin işlem gördüğü Nasdaq borsasında halka arz edilmesiyle 3.9 milyar Dolar değerlemeye ulaşarak Turcorn’lar arasında yerini almıştır[3].

Türkiye’de dijitalleşmenin en önemli kaldıraçlarından biri olarak kabul edilen Hepsiburada, elde ettiği başarılarla Türk girişimcilik ekosistemi için bir örnek teşkil etmektedir. Forbes dergisi tarafından “Dünyanın en başarılı kadın teknoloji girişimcilerinden biri” ilan edilen kurucu Hanzade Doğan Boyner kadın girişimciler için de bir ilham kaynağı olmaktadır[4]. Kadın girişimciliğini teşvik etmeyi bir şirket politikası edinen Hepsiburada, Türkiye genelinde kadın liderliğindeki şirketler ve kadın satıcılarla ortaklık kurarak bu işletmelerin pazarla buluşmasına olanak sağlamaktadır.

Kaynakça:

[1] “‘Amazon of the East’ Founder Discovered a Way to Elevate Other Women Entrepreneurs”. Fortune, 21 Kasım 2019. https://fortune.com/2019/11/20/hepsiburada-hanzade-dogan-boyner-women-entrepreneurs/

[2] “Turkey’s Hepsiburada.” 31 Mart 2022. https://kurumsal.hepsiburada.com/en/about-us

[3] Hepsiburada.com-Crunchbase. https://www.crunchbase.com/organization/hepsiburada-com

[4] “Father Doesn’t Know Best: The Unlikely Rise Of Turkey’s E-Commerce Queen.” Forbes, 11 Temmuz 2019. https://www.forbes.com/sites/nathanvardi/2019/07/11/father-doesnt-know-best-the-unlikely-rise-of-turkeys-e-commerce-queen/?sh=7337454421d9