peakgames-turcorn-transparent-logo
Peak Games

Kimdir?

Türkiye’den dünyaya uzanan bir teknoloji şirketi olma ve insanların hayatlarına dokunabilme amacıyla İstanbul’da kurulan Peak Games, global mobil oyun pazarının en büyük şirketleri arasında yer alıyor. Başta ABD olmak üzere, her gün dünya genelinde on milyonlarca kişi Peak Games tarafından geliştirilen oyunları oynuyor. Peak Games’in global çaptaki başarısının ardında, yaşama, ilerlemeye, öğrenmeye ve üretmeye tutkuyla bağlı ekibi bulunuyor.

Web Sitesi

Faaliyet Alanı

Oyun

Değerleme

1 Milyar $ +

İlk Turcorn: Peak Games 

Türkiye’nin ilk Turcorn’u olan ve uluslararası oyun pazarında büyük başarılara imza atan Peak Games, 2010 yılında Sidar Şahin tarafından kurulan İstanbul merkezli lider bir mobil oyun şirketidir. Android ve iOS platformları için bulmaca oyunları tasarlayan ve geliştiren şirket, kuruluşundan yedi ay sonra 19,5 milyon dolarlık yatırım almayı başarmıştır.[1] Peak Games hızlı bir büyüme gerçekleştirerek uluslararası pazarda dikkat çekmiş, 2017 yılında kart ve okey oyunları stüdyosu 100 milyon dolar karşılığında ABD merkezli oyun geliştirme devi Zynga’ya satılmıştır.[2] Geliştirdiği Toon Blast ve Toy Blast adlı oyun serileri ile en çok hasılat yapan ilk 10 ABD oyunu arasında yer almış ve 12 milyondan fazla aktif mobil kullanıcıya ulaşmıştır.[3] 2020 yılında Zynga tarafından 1,8 milyar dolarlık bir anlaşmayla satın alınmasının ardından Peak Games Türkiye’nin ilk milyar dolarlık girişimi bizim deyimimizle ‘Turcorn’u’ olmuştur.

İlk Turcorn’un ekosisteme katkısı:

Peak Games’in başarısı, oyun girişimlerine yapılan yatırımlar söz konusu olduğunda emsallerini geride bırakarak Türkiye’yi Avrupa’nın en çok yatırım yapılan ülkesi haline getirmede önemli bir rol oynamıştır. Startups.watch’ın verilerine göre, 2022 yılının Ocak-Haziran ayları arasında 13 Türk oyun girişimine 333 milyon dolarlık tüm zamanların en yüksek sermaye yatırımının gerçekleştiği görülmüştür.[4]

Peak Games, yabancı yatırımcının ilgisini ülkemize yöneltmesinin yanı sıra oyun geliştiricileri için bir esin kaynağı haline gelerek birden fazla yeni girişimin doğmasında bir etken olmuştur. Peak Games ekibinden ayrılan 80 kişinin 28’i oyun geliştirme olmak üzere toplamda 65 startup kurması, Peak Games’in yalnızca oyun sektörü özelinde değil, genel olarak Türkiye girişimcilik ekosisteminin büyümesine katkı sağladığının açık bir örneğidir.

Kaynakça:

[1] Startups.watch.

[2] “Zynga and Peak Games Announce Zynga’s Acquisition of Card Games Studio from Peak Games.” Zynga and Peak Games Press Release, 7 Kasım 2017. https://peak.com/press

[3] Ibid.

[4] 2022 Yarı Yılı Değerlendirme Raporu, Startups.watch.